TEDAVİLER

Dentinn Eskişehir

Botox

Botoks

Botoks, tıpta ve diş hekimliğinde kaslara giden sinirsel iletimi belirli bir süre bloke eden, tedavi ya da estetik düzeltmeler için kullanılan bakteriyel kökenli bir toksindir. Halk arasındaki genel inanışın aksine yılan ya da böcek zehiri değildir. Clostridium Botulinum adlı bakteriden sentezlenen bir toksindir. Tıpta ilk olarak şaşılığın tedavisinde kullanılmıştır. Tedavi sırasında göz çevresindeki kırışıklıkların azaldığının fark edilmesiyle kozmetik alanındaki kullanımı başlamıştır.

Tıp doktorları dışında kimler botoks uygulayabilir?

Gerçek anlamda bu uygulamayı yapma hakkı sadece tıp doktorları ve diş hekimlerindedir, tıp doktorları tüm vücut üzerinde çalışırken, diş hekimlerinin yetki alanı sınırlıdır. Buna rağmen bayanlardan estetik amaçlı çok talep gören bu uygulamalarda, doktoralara yardımcı olmakla görevli yardımcı personelin bu uygulamaları yapması doğru ve güvenilir değildir.

Diş hekimlerinin çalışma alanı ağız, çene ve bunlarla bağlantılı olan çevre dokulardır. Bu dokulara çiğneme kasları, dudak kasları, boyun gibi bölgeler de dâhildir. Dolayısıyla diş hekiminin sorumluluğunda olan tüm bölgelerde botoks kullanımı da tamamen yasaldır. Bunun dışında her gün yaptıkları çoğu dental uygulamada enjeksiyon yapıyor olmalarından dolayı iğne tekniklerinin gelişmiş olması, ağız ve çevre dokularının anatomik yapılarına hakim olmaları diş hekimlerini özellikle yüz bölgesindeki botoks uygulamaları için ideal kılmaktadır. Kanunen hiçbir engel olmasa da uygulamayı özellikle bu konunun eğitimini almış, yetkin bir diş hekiminin yapması tercih edilmelidir.

Ağız ve yüz çevresinde botoks hangi durumlarda tedavi amaçlı kullanılır?

Özellikle çiğneme kaslarında hipertrofi, hiperaktivite olan hastalarda, bruksizm (diş gıcırdatma), clenching (diş sıkma), kasılma düzensizlikleri, bunlara bağlı çene eklemi problemleri, operasyon sonrası mimik kas problemleri, tikler, tükrük bezi fonksiyon bozuklukları, yüz kaslarında ağrı, çene eklemi operasyonları sonrası gibi kullanım amaçları vardır. Bu tedavilerin içinde en çok öne çıkanı bruksizm (diş gıcırdatma) vakalarıdır. Bu hastalarda ağzı açan ve kapatan kaslar arasındaki ilişki fazla çalışan kasların etkinliği azaltılarak düzeltilir. İleri derecede diş gıcırdatan hastalarda cerrahi girişimlere ihtiyacı oldukça azaltmıştır.

Diğer bir kullanım alanı da gülüş tasarımıdır. Özellikle gülme sırasında dişeti aşırı görünen hastalarda dudak kaslarının etkinliği azaltılarak kötü görüntü giderilebilmektedir. Bunun dışında “Mona Lisa” ya da “Marrionette” çizgileri denen derin gülme hatlarının silinmesi ve sigara içenlerde dudaklarda görülen dikine kırışmaların ortadan kaldırılmasında da çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.